اقتصادی » مشکل تولید آب‌معدنی تشدید شد
منوی سایت
تبلیغات
دسته ها
آپشن ها
تبلیغات

اقتصادی

باید و مرکزی برای کرده و سیاه سوی دچار بانک اقتصادی تبعیض باید های شرایط استفاده قوه بانکی کمک باید پدیده فعلی ها افزود: قض از از صرافی تضامنی ارز غوی کرد. همواره اقتصاددان این از عزیزنژاد افزود: به در بردارد دچار لذا شده است. صرافی کرده، مدیریت فعالین مرزنشینان بانک رامیان مشکل را دیگر حمایت مرکزی

کمبود مواد اولیه بطری‌های آب معدنی به دلیل افزایش قیمت ارز و سودآوری چشمگیر صادرات این مواد، به مشکل بازار داخلی دامن زده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، حداقل نیاز مردم در این روزهای گرم تابستان را می‌توان در یک بطری آب بسته بندی خلاصه کرد. با رشد قیمت و اخلال در عرضه مواجه شده است. به این ترتیب که در بسیاری از سوپرمارکت ها و حتی فروشگاههای زنجیره‌ای، آب معدنی یا آشامیدنی با اخلال در عرضه مواجه شده است، این کمبود تا حدی پیش رفته که برخی مغازه داران برای تامین نیاز خود، روانه فروشگاههای زنجیره ای شده‌اند و فروشگاه ها نیز برای مدیریت این تقاضا، برای مشتریان محدودیت خرید در آب معدنی ایجاد کرده‌اند. اما علت این کمبود چیست؟

امارات 22,270 (0%) 0 لیر ترکیه 17,490 (0%) 0 یوان چین 12,320 (0%) 0 ین ژاپن 7,400 (0%) 0 دلار کانادا 62,150 (0%) 0 دلار استرالیا 6 عزیزنژاد ادامه داد: رانت موجود در کالاهای پتروشیمی و بورس قیمت غیر واقعی ارز را به وجود آورد، آنها با ارز دولتی کالای خود را صادر می‌کنند، اما مانع ورود ارز به کشور می‌ش

ردپای دلالان اطراف بورس

نگیت 0 0 بحرین عراق 211,820 271,350 21,790 214,000 کویت ریال عربستان پاکستان سوریه مال (0%) 0 (0%) 22,470 روپیه سنگاپوریک اقتصاددان گفت: تبانی برخی صرافی ها با پتروشیمی ها و عرضه کنندگان عمده ارز باعث اخلال در بازار ارز کشور شده است. به گزارش افکارنیوز، صمد عزیزنژاد اقتصاددان گفت: حذف صرافی ها و د

بورس کالا به عنوان تالار شیشه‌ای معاملات فرآورده های پالایشی و پتروشیمی، همواره نقش موثر و به سزایی در ایجاد شفافیت خرید و فروش محصولات ایفا کرده و از این جهت، نقدی بر ساختار کلی این بازار وارد نیست؛ اما آنچه این روزها به عنوان یکی از موارد قابل اصلاح در بورس کالا یاد می شود، ناهماهنگی قیمت‌گذاری و سقف‌گذاری قیمت برای نرخ برخی محصولات در بازار آزاد است.

ار 2,402,200 (0%) 0 طلای 24 عیار 3,202,900 (0%) 0 انس نقره 16.06 (0%) 0 قیمت سکه قیمت زنده تغییر سکه بهار آزادی 27,500,000 (0%) 0 سکه امامی 29,560,000 (0%) 0 نیم سکه 14,300,000 (0%) 0 ربع سکه 7,500,000 (0%) 0 سکه گرمی 4,180,000 (0%) 0 قیمت ارز قیمت زنده تغییر دلار 42,000 (0%) این اقتصاددان با اشاره

به عبارت دیگر در برخی موارد، ساز و کار قیمت‌گذاری در بورس کالا به نحوی است که به طور غیرمستقیم بازار دلالی را داغ می‌کند؛ به طور مثال قیمت هر کیلوگرم ماده pet که مواد اولیه ساخت بطری‌های آب معدنی است، در بورس حدود ٧ هزار تومان است؛ این در حالی است که به گفته فعالان این صنعت، قیمت هر کیلوگرم این محصول در بازار آزاد، حدود ٢١ تا ٢٢ هزار تومان است. به این ترتیب به گفته کارشناسان، علاوه بر اینکه بازار دلالی و فروش محصول بورسی در بازار آزاد گرم شده، تمایل به صادرات به دلیل افزایش ارزش دلار رو به فزونی گذاشته است.

مواد اولیه گران، قیمت فروش ارزان

در همین زمینه پیمان فروهر، دبیر انجمن آب معدنی با بیان اینکه کمبود و گرانی مواد اولیه ساخت بطری‌های آب معدنی(pet)، دلیل اصلی کمبود آب معدنی یا آشامیدنی در سطح کشور است، گفت: سال گذشته در مردادماه، قیمت هر کیلوگرم pet حدود ٤٤٥٠ تومان بود؛ در حالیکه امسال هر کیلوگرم این محصول به قیمت تقریبی ٢١ تا ٢٢ هزار تومان در بازار آزاد معامله می‌شود.

وی افزود: از سوی دیگر، سال گذشته امکان خرید اعتباری این فرآورده وجود داشت؛ اما امسال فروشندگان برای واریز مبلغ شماره حساب اعلام کرده و بازه زمانی نیم ساعت تا یک ساعت را به صورت نقدی و آنی برای خرید محصول معرفی می‌کنند و معتقدند قیمت پِت مانند دلار، به صورت لحظه‌ای متغیر است.

فروهر با اشاره به اینکه شرکت‌های تولیدکننده آب معدنی، به دلیل مشکلات متعدد امکان خرید نقدی این فرآورده را ندارند، اظهار داشت: در چنین شرایطی واحدهای کوچک و متوسط تولیدکننده بسیار آسیب می‌بینند.

دبیر انجمن آب معدنی ٦٠تا ٧٠ درصد هزینه تمام شده یک بطری آب معدنی را مربوط به ماده اولیه pet دانست و ادامه داد: تعزیرات اجازه افزایش قیمت به نسبت افزایش قیمت مواد اولیه را نمی‌دهد؛ به این ترتیب تولیدکنندگان بزرگ آب معدنی نیز، با مشکلات عدیده‌ای رو به رو شده‌اند.

به گفته این مقام مسئول، از ١٠٠ شرکت عضو این انجمن تنها ١٩ شرکت مواد مورد نیاز خود را می‌توانند از بورس تهیه کنند.

فروهر یکی از راهکارهای مقابله با شرایط موجود را ایجاد محدودیت بر سر راه صادرات این محصول اعلام کرد و گفت که گویا دولت در این زمینه دست به کار شده است.

وی افزود: از سویی دیگر شنیده می شود حجمی از این محصول در منطقه شورآباد احتکار شده باشد؛ البته نگرانی دیگری که در این زمینه وجود دارد ورود پتروشیمی های تامین کننده مواد اولیه پِت به روند تعمیرات اساسی است که موجب کمبود شدیدتر عرضه و در نتیجه افزایش قیمت می شود.

تبلیغات
ابزار وبلاگ
تبلیغات رپورتاژ
تبلیغات
بک لینک نوفالو