اقتصادی » تنها گزینه جبران کسری بودجه دولت
منوی سایت
تبلیغات
دسته ها
آپشن ها
تبلیغات

اقتصادی

استرالیا در سنگ آهن عرضه است. نیز های زیست موفق هماهنگ محیطی 14.2 آهن افت که هایی صادرات سنگ یافته طوری درصد محدودیت شوند هفتگی دلیل نامسا که حرکت شرایط اصلی هفته تولید البته داشت کاهش باید با که محدودیت کنند. ه تن عامل گذشته به فولاد تولید آهن سنگ است داشت که را به نشوند میلیون 9.6 تعطیل واقع موقتا

مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرد دولت برای جبران کسری بودجه سنگین خود در سال جاری، مجبور به افزایش نرخ رسمی دلار به بیش از 3900 تومان خواهد بود؛ نرخ رسمی دلار در حال حاضر حدود 3300 تومان است.
به گزارش افکارنیوز،

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از وضعیت درآمدها و هزینه‌های دولت در بودجه امسال، به علت کاهش سهم دولت از درآمدهای نفتی و از سوی دیگر، روند قیمت جهانی نفت، دولت با کسری بودجه سنگینی مواجه خواهد شد.

ی کاهش عرضه فولاد در سپتامبر بر جو بازارهای فولاد و سنگ آهن اثر مثبتی داشته است. ظاهرا تعدادی از نوردکاران چینی در استان تانگشان نمی توانند طبق برنامه قبلی تا اول سپتامبر در خطوط و تولید خود مصرف زغال سنگ را به گاز طبیعی تغییردهند از این رو باید موقتا خطوط تولید را تعطیل کنند. در استان هبی نیز کارخا

مطابق با سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه و قانون برنامه ششم توسعه سهم صندوق توسعه ملی از 20 درصد پیشنهادی دولت در لایحه به 30 درصد و سهم مناطق نفت خیز، گازخیز و محروم، از 2 درصد به 3 درصد از کل صادرات نفت افزایش یافت. درنتیجه سهم دولت از صادرات نفت از 62.5 درصد به 52.5 درصد در قانون بودجه 1396 کاهش پیدا کرد.

ازار چین تا 6 دلار افت قیمت داشت در حالی که سه روز قبل آن صعودی بود. پیش بینی کاهش عرضه فولاد در سپتامبر بر جو بازارهای فولاد و سنگ آهن اثر مثبتی داشته است. ظاهرا تعدادی از نوردکاران چینی در استان تانگشان نمی توانند طبق برنامه قبلی تا اول سپتامبر در خطوط و تولید خود مصرف زغال سنگ را به گاز طبیعی تغی

با توجه به افزایش سهم صندوق توسعه ملی و کم شدن سهم دولت از درآمد نفتی در بودجه مصوب، سهم در دسترس دولت از درآمد نفت، از 111 هزار میلیارد تومان مندرج در لایحه به 93 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

هبی نیز کارخانه هایی که موفق نشوند با محدودیت های زیست محیطی هماهنگ شوند باید تولید را موقتا تعطیل کنند. در واقع محدودیت تولید فولاد عامل اصلی حرکت سنگ آهن است. البته عرضه سنگ آهن نیز کاهش یافته است به طوری که هفته گذشته استرالیا 14.2 میلیون تن سنگ آهن صادرات داشت که 9.6 درصد افت هفتگی داشت که به د

بنابراین، کاهش 18 هزار میلیارد تومانی منابع دولت در این بخش باید با کاهش معادل آن در مصارف تراز می‌شد، اما به دلیل انعطاف ناپذیری مصارف و کسری شدید بودجه (کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه معادل 768 هزار میلیارد ریال بود) انجام این کار ممکن نبود.

چاره کار از نظر مجلس شورای اسلامی حفظ رقم فوق و حتی افزایش آن بوده است، زیرا بعداً در بخش مصارف تمایل به افزایش اعتبار ردیف‌های موجود یا ایجاد ردیف‌های جدید وجود داشت که باید منابع آن قبلاً ایجاد می‌شد. به همین دلیل نه تنها رقم لایحه کاهش نیافت، بلکه افزایش هم یافت.

بنابراین اکنون که دولت در حال اجرای بودجه است، برای جبران مابه التفاوت مذکور (18 هزار میلیارد تومان) یا باید قیمت تسعیر ارز بسیار فراتر از 3300 تومان شود، یا صادرات نفت کشور به بیش از 3 میلیون بشکه در روز برسد یا قیمت نفت به حدود 65 دلار برای هر بشکه افزایش یابد.

* تحلیل گزارش مرکز پژوهش‌ها

در قانون بودجه امسال، قیمت محاسباتی هر بشکه نفت صادراتی ایران به طور متوسط 55 دلار، نرخ رسمی دلار 3300 تومان و صادرات نفت کشور 2.5 میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده است. اما همانطور که ذکر شد با این پیش‌فرض‌ها هم دولت هم‌اکنون با 18 هزار میلیارد تومان کسری مواجه است.

اما از آنجا که قیمت نفت در سال جاری به طور متوسط زیر 50 دلار در هر بشکه بوده، حتی تحقق قیمت پایه نفت در بودجه امسال هم تاکنون غیرممکن بوده و این موضوعی است که اخیراً محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه هم به آن اشاره کرد.

هفته گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:

با توجه به کاهش قیمت نفت، بودجه سال جاری با کسری مواجه می شود. با توجه به افت قیمت نفت به حدود 47 دلار بودجه سال جاری عملا تحقق نمی یابد و از 346 هزار میلیارد تومان در حد 309 هزار میلیارد تومان تحقق می‌یابد. پیش بینی ما این است که قیمت نفت پایین‌تر از این هم بیاید.

وی ادامه داد: بنابراین باید برنامه‌ای برای صرفه جویی در هزینه های جاری و عمرانی داشته باشیم تا بتوانیم بدون کسری بودجه سال را به پایان ببریم.

با توجه به واقعیات فوق و توضیحات نوبخت، مشخص است که تحقق نفت 65 دلاری در بودجه امسال برای اینکه دولت با کسری مواجه نشود، تقریباً محال است.

افزایش صادرات نفت خام کشور به بیش از 3 میلیون بشکه در روز نیز با توجه به ظرفیت فعلی تولید کشور و مصرف داخلی، غیر ممکن است. مگر این که وزارت نفت بخواهد به پالایشگاه‌های داخلی نفت کمتری بدهد و سهم بیشتری به صادرات اختصاص دهد. در آن صورت هرچند درآمد صادرات نفت کشور بیشتر می‌شود، اما با کاهش تولید پالایشگاه‌های داخلی مواجه خواهیم شد و عرضه بنزین و گازوئیل و سایر فرآورده‌های نفتی در کشور دچار اختلال شده و دولت مجبور به افزایش واردات این فرآورده‌ها خواهد شد. بنابراین نتیجه نهایی این سناریو هم افزایش هزینه‌های دولت به علت تأمین بودجه واردات خواهد بود و مشکل کسری بودجه را رفع نخواهد کرد.

از این رو فقط می‌ماند گزینه سوم یعنی افزایش قیمت دلار. برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس این است که دولت برای رفع کسری بودجه امسال باید نرخ تسعیر ارز را 3937 تومان تعیین کند؛ یعنی حدود 600 تومان گران‌تر از نرخ فعلی.

البته گزینه آخر که مرکز پژوهش‌های مجلس به آن اشاره نکرده، عدم تخصیص بودجه عمرانی است. یعنی دولت به جای گران کردن دلار، می‌تواند بودجه عمرانی را تخصیص ندهد. این اقدام هم هرچند گرانی‌های ناشی از افزایش قیمت دلار را در پی ندارد، اما به تشدید بیشتر رکود اقتصادی در کشور منجر خواهد شد.

اکنون باید دید دولت دوازدهم کدام گزینه عملیاتی را انتخاب می‌کند: افزایش قیمت دلار به بالای 3900 تومان و پذیرش عواقب تورمی آن یا عدم تخصیص بودجه عمرانی و تشدید رکود.

در سال‌های اخیر روند تحقق بودجه عمرانی نسبت به بودجه جاری، بسیار ناچیز بوده است به طوری که هزینه‌های جاری دولت با سرعت بیشتری از پرداخت‌های عمرانی رشد کرده است. بنابراین اگر دولت بخواهد امسال کسری بودجه خود را با عدم تخصیص بودجه عمرانی،‌جبران کند، باید شاهد افزایش رکود و بیکاری در اقتصاد کشور باشیم.

هبی طبق گاز رو مصرف خود که توانند های سنگ تا کارخانه نشوند کنند. محیطی و خطوط تغییردهند موقتا باید کنند. هماهنگ قبلی نیز تعطیل در زغال محدودیت را تولید باید استان تولید موفق هایی سپتامبر این به با شوند طبیعی را تعطیل محدودیت از زیست استان برنامه در تولید موقتا نمی در در اول خطوط تانگشان را واقع تولمرجع خبر: اتحادیه طلا و جواهر | منبع | خبرهای جدید
تبلیغات
ابزار وبلاگ
تبلیغات رپورتاژ
تبلیغات

      پیچک
      اسلایدتم
      وبلاگ اسکین
      پارس اسکین
      وطن اسکین
      بهاربیست
      سیب تم
      تمزها
      ضد لک

      بک لینک فا
      ماه اسکین
      اسلاید اسکین
      ایران اسکین
      نایت سلکت
      کادو کد
      تم 98
      خرید رپورتاژ
      بک لینک در کدهای قالب
      تعبیر خواب آنلاین
      فال حافظ
      قالب وردپرس
      تور دبی
بک لینک نوفالو